Rehabilitacja zwierząt – na czym polega?

Większości osób wydaje się, że rehabilitacja dotyczy tylko i wyłącznie ludzi. Jednakże nic bardziej mylnego, ponieważ rehabilitacja jest świetnym sposobem na to, aby przywrócić sprawność również zwierzętom.
Obecnie w Polsce rehabilitacja dla zwierząt jest wciąż dziedziną mocno nieznaną. Niemniej jednak, coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać korzyści, które z niej płyną i decydują się na fachowo przeprowadzoną rehabilitację, która pozwoli na przywrócenie zdrowia ich zwierzakowi.

Ktoś wykonuje rehabilitację?
Tego typu usługi są w naszym kraju świadczone przez doświadczonych zoofizjoterapeutów, którzy przy współpracy z lekarzami weterynarii podejmują starania o kompleksowe leczenie rehabilitacyjne. Celem takich zabiegów jest przede wszystkim przywrócenie zwierzęciu maksymalnie szybkiego powrotu do pełnej sprawności po przebytych wypadkach, czy chorobach. Dodatkowo takie zabiegi mają na celu usprawnienie przepływu limfy i krwi, co także przyśpiesza rekonwalescencję. Umożliwia także usuwanie obrzęków, odbudowę tkanki, czy zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Jakie wskazania do rehabilitacji?
Przede wszystkim do takowych zabiegów kwalifikują się przede wszystkim wszelkie dysfunkcje układu ruchu, stany zapalne narządów, czy zwyrodnienia kręgosłupa. W tym również dysfunkcje układu nerwowego, takie jak porażenie niedowłady kończyn, czy porażenie nerwów.
Jeśli zwierzę cierpi na różne choroby skóry, to wtedy również stosuje się tutaj zabiegi rehabilitacyjne, które pomagają stopniowo zwalczać schorzenie i umożliwiają powrót do zdrowia, albo przynajmniej znaczną ulgę w codziennym cierpieniu zwierzaka.
Coraz więcej zwierzaków cierpi na otyłość i tutaj również fizjoterapia może skutecznie pomóc. W takich przypadkach problemem jest przede wszystkim brak równowagi pomiędzy energią pozyskiwaną z pożywienia, a wydalaniem jej poprzez liczne aktywności. W profesjonalnych gabinetach są prowadzone specjalistyczne treningi, na specjalnie zaprojektowanej dla zwierzaków bieżni, dzięki której mogą skutecznie kupić zbędną nadwagę. Oczywiście wszystko to pod kontrolą doświadczonej osoby, która się tym na co dzień zajmuje i posiada doświadczenie. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów