Nierozważne leczenie antybiotykami u zwierząt – jakie skutki?

Od wielu lat antybiotyki są jedną z najczęściej stosowanych metod do leczenia różnego rodzaju schorzeń, w tym również u zwierząt. Wiele osób uważa, że to właśnie leki z tej grupy są najbardziej skuteczne i stanowią doskonałą metodę leczenia każdego, nawet najmniej błahego schorzenia. Co więcej, wielu jest takich właścicieli, którzy wręcz wymuszają na lekarzach weterynarii stosowanie takich rozwiązań.

Kiedy powinno się stosować antybiotyki?
Tak naprawdę to nadużywanie antybiotyków może prowadzić do wielu schorzeń. Co więcej, wiele z nich może stanowić realne zagrożenie dla życia naszego pupila, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Warto więc zaufać lekarzowi weterynarii i nie wymuszać stosowania właśnie tego typu leków, o ile on uzna inaczej i stwierdzi, że da się zwierzaka wyleczyć na inny sposób. Przykładem, gdzie antybiotyki powinny być bezwzględnie stosowane to przede wszystkim okres gojenia się ran po operacjach, czy zapalenie pęcherza moczowego. Czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bakteriami i infekcjami, które rozprzestrzeniają się stosunkowo szybko i inne metody są zawodne.

Jakie efekty uboczne?
Do najczęstszych należy przede wszystkim biegunka poantybiotykowa, która jest spowodowana zaburzeniami flory bakteryjnej w jelitach. Tego typu problemy powstają na skutek uśmiercenia bakterii, które są pożyteczne i w jelitach odpowiadają za właściwe trawienie, jak również prawidłowe funkcjonowanie tego układu.
Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że antybiotyki mogą również upośledzić układ odpornościowy psa, co może mieć tragiczne skutki w sytuacji, kiedy w przyszłości zaatakuje go jakaś choroba. Jego organizm nie będzie sobie w stanie z nią odpowiednio poradzić i skutecznie zwalczyć bakterii.

Często po nadmiarze antybiotyków mogą rozwijać się również różne zapalenia bakteryjne jelit, jak również choroby grzybicze. Poprzez niezrównoważone stosowanie antybiotyków mogą również ucierpieć nerki oraz wątroba, które z czasem odmówią posłuszeństwa.
Jak więc widzisz, warto jest, aby do tematyki antybiotyków podchodzić z wielką rozwagą, bowiem ważą się tutaj przyszłe losy naszego zwierzaka. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów