Udar cieplny – co to oznacza w przypadku psa?

Nie da się ukryć, że w tym roku mamy naprawdę ciepłe lato w naszym kraju. Wszyscy, którym zamarzył się urlop z pewnością nie mają na co narzekać, jednakże taka aura bardzo niekorzystnie może wpływać na psa i w wyniku zbyt dużych temperatur może doznać udaru cieplnego.

Jakie objawy?
Jest to tak naprawdę nic innego jak przegrzewanie się psa. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi wtedy, kiedy temperatura jego ciała przekroczy 41 stopni Celsjusza. Niestety psy nie mają tak mocno rozwiniętych gruczołów potowych jak człowiek, w wyniku czego zdecydowanie trudniej jest im efektywnie odprowadzać ciepło.
Pies kiedy chce się ochłodzić zaczyna mocno ziać i jego oddech jest wtedy płytki. Umożliwia to zdecydowanie szybszą wymianę powietrza z cieplejszego na chłodniejsze. Kiedy przy tego typu działaniu jego puls jest mocno przyśpieszony, to można się domyślać, że coś złego się zaczyna dziać. Dodatkowymi objawem może być zdezorientowanie psa , popadanie w letarg i ogólna obojętność. Dodatkowo może mieć miejsce występowanie biegunki, czy drgawek. Niestety niekiedy może dojść nawet do śmierci i jest to jedna z najgorszych konsekwencji udaru.

W jaki sposób chronić swojego pupila przed udarem?
Najczęściej do udaru psów dochodzi wtedy, kiedy zostają one zamknięte w niezbyt dużym i zamkniętym miejscu. Najczęstszy błąd właścicieli to pozostawienie zwierzaka w samochodzie na pełnym słońcu. Być może wydaje się nam, że kilka minut to nie dużo, ale temperatura wzrasta bardzo szybko, a pies ma ograniczone możliwości wymiany ciepła.
Dodatkowo, kiedy są szczególnie gorące dni, to warto psa wyprowadzać na spacer albo wcześnie rano, albo wieczorem, kiedy nie jest tak bardzo gorąco jak przez większą część dnia. 
Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy udaru cieplnego u swojego psa, to jak najszybciej powinieneś udać się z nim do weterynarza, aby mógł on podjąć odpowiednie działania. Oczywiście najważniejsza sprawa, to schłodzenie psa. Można do tego celu użyć kawałka materiału, który będzie nasączony wodą, a następnie przykładać psu w najbardziej wrażliwe miejsce, np. głowę, kark, czy w okolicach pachwin. Nie możemy również zapominać o zwilżaniu języka naszego czworonoga. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów