Jak przebiega cukrzyca u psa?

Myślałeś do tej pory, że cukrzyca może być tylko chorobą w przypadku ludzi? Otóż psy również mogą na nią zapaść i co więcej, ma ona podobny przebieg jak u ludzi. Warto się zainteresować swoim pupilem, kiedy będzie on miał opisane poniżej objawy, bowiem można wtedy od razu przystępować do leczenia i właściwej opieki.

Czym w ogóle jest cukrzyca?
Otóż jest to przewlekła choroba metaboliczna przez którą następuje upośledzenie przemiany węglowodanowej, białkowej oraz tłuszczowej, jak również równowagi kwasowo-zasadowej, która jest spowodowana brakiem insuliny. Insulina jest hormonem , który produkuje trzustka, aby zawartość cukry w organizmie mogła zostać obniżona. Dzięki niej komórki pobierają glukozę, co stanowi główne źródło energii. Jeśli organizm jest pozbawiony energii z glukozy, to wtedy niestety dochodzi do powolnego jego wyniszczenia.

Objawy cukrzycy
Można wyróżnić trzy typy cukrzycy i będzie to forma insulinozależna, która jest de facto najczęściej diagnozowaną formą u psów. Przyczyną jest przede wszystkim uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za produkowanie insuliny, jak również zapalenie trzustki, które może zostać wywołane różnymi czynnikami.
Druga forma to cukrzyca insulinoniezależna, która występuje stosunkowo rzadko i związana jest z częściowym lub całkowitym brakiem wrażliwości na insulinę.
Ostatnia forma cukrzycy, czyli jatrogenna rozwija się najczęściej u zwierząt, które poddawane zostały długotrwałej terapii steroidowymi i antykoncepcyjnymi.
Do głównych objawów cukrzycy można zaliczyć nasilone oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, gwałtowna utrata masy ciała, czy wzmożony apetyt. Dodatkowo mogą się również pojawiać wymioty.

Leczenie cukrzycy
Ogólna diagnoza jest oparta na wywiedzie z właścicielem, jak również badania laboratoryjne i RTG oraz USG. Głównym działaniem jest przede wszystkim podawanie insuliny, z kolei pozostałe elementy dobiera już lekarz prowadzący. Ty jako właściciel musisz zadbać o ruch fizyczny zwierzaka oraz jego odpowiednią dietę, co jest kluczowe w przypadku choroby cukrzycowej. Należy karmić psa posiłkami, które będą miały stałą wartość energetyczną. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów