Co to jest świerzbowiec i jak przebiega u psów?

Świerzbowiec to dość nieprzyjemny pasożyt, który dotyka psy w każdym wieku i nie jest to zależne od rasy, czy płci. Najczęstszą przyczyną problemów jest świerzbowiec drążący, który żyje na powierzchniowej warstwie skóry psa. Szczególnie narażone na niego są psy, które żyją w złych warunkach albo przebywają w większych skupiskach, takich jak np. schroniska, czy zaniedbane hotele dola zwierząt.

Jakie objawy?
Warto wiedzieć, że objawy mogą pojawiać się niezależnie od pory roku. Przeważnie dochodzi do zaczerwienienia i małego wyłysienia w okolicy warg, oczu, stawu skokowego, jak również na brzegach małżowin usznych. Najczęściej jest to bagatelizowane przez właścicieli lub po prostu niezauważone, co też prowadzi do rozprzestrzeniania się na dalsze części ciała. Najbardziej narażone są te miejsca, gdzie występuje stosunkowo skąpe owłosienie lub jest cieńsza skóra. Zazwyczaj będzie to więc klatka piersiowa, podbrzusze, czy pachwiny. Co więcej, tym wszystkim objawom towarzyszy również bardzo mocno uporczywy świąd. Pies jest niespokojny i drapie się i wygryza zmienione chorobowe okolice ciała. Najbardziej do nasilenia objawów dochodzi w nocy oraz w ciepłych pomieszczeniach.

W jaki sposób leczyć?
Jest to jedna z najtrudniejszych chorób do leczenia i tyczy się to zarówno samego psa, jak również jego właściciela. Tak naprawdę decyzje co do właściwego leczenia podejmuje lekarz weterynarii. Następuje to po dokładnym zbadaniu psa i wykonaniu wszystkich testów. Takie badania pomagają dokładnie zidentyfikować chorobę i mają ogromne znaczenie dla wytyczenia właściwej ścieżki leczenia. Z pewnością nie należy czekać i mieć nadzieję, że samo przejdzie, bowiem w przypadku tej choroby z pewnością coś takiego nie ma żadnych szans nastąpić.
Należy podkreślić, że ten pasożyt może również przenosić się na ludzi. Jeśli zaobserwujesz jakąkolwiek wysypkę czy zaczerwienienie, to jak najszybciej powinieneś udać się do lekarza, aby również podjąć leczenie. Pamiętajmy jednak, żeby nie bagatelizować tego problemu, gdyż sama choroba jest trudna w leczeniu i na pewno będzie nas to sporo kosztować zarówno nerwów, jak również pieniędzy. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów