Jak zapobiec kleszczom u psa?

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że kleszcze mogą wywoływać u psów różne choroby i zapalenia, których na pewno chciałbyś uniknąć. Postanowiliśmy przygotować krótki, ale konkretny poradnik na temat tego, w jaki sposób zapobiegać kleszczom u psów. Przekonasz się jakie środki są do tego celu najlepsze, jak również zorientujesz, czy warto jest w ogóle szczepić psa przeciw kleszczom.
Główne choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza, erlichioza oraz babeszjoza. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu krwi zwierzęcia ze śliną kleszcza. Im dłuższy jest czas, w którym kleszcz tkwi w ciele zwierzaka, tym zagrożenie zarażeniem wzrasta. 

Rutynowe przeglądy sierści
Warto od czasu do czasu sprawdzać naszego pupila dokładnie, czy nie ma żadnych kleszczy. Szczególnie jest to ważne wtedy, kiedy byliśmy na spacerze. Należy sprawdzić okolice brzucha, uszu, ogona, czy pachwin. To właśnie tam najczęściej lokują się kleszcze, ze względu na cieńszą do przebicia skórę. Takie sprawdzenie jest obowiązkowe szczególnie wtedy, kiedy pies na spacerze miał kontakt z gęstymi zaroślami, czy biegał w wysokich trawach.
Jeśli zauważysz kleszcza, to zalecane jest jego natychmiastowe usunięcie za pomocą pęsety. Zwróć jednak uwagę na to, aby złapać kleszcza tuż przy skórze i wykręcić go ze skóry zgodnie z ruchem wskazówek na zegarze. To bardzo ważne, gdyż wtedy w ciele psa nie zostanie główka kleszcza. W aptece lub u weterynarza można nabyć również specjalne narzędzia i szczypce do usuwania kleszczy.

Co na kleszcze?
Warto zainwestować w specjalną obrożę, która jest nasączona kleszczobójczym środkiem. W sklepach zoologicznych nie brakuje również specjalnych preparatów w sprayu, które również są bardzo skuteczne. Od razu pragniemy podkreślić, że tego typu preparaty nie są w żadnym wypadku toksyczne dla psa, wiec nie musisz się obawiać o jego zdrowie.
Dodatkowo można zwierzakowi podać szczepionkę przeciwko boreliozie. Tego typu szczepionki zawierają w sobie specjalne szczepy bakterii, dzięki którym układ immunologiczny psa uodparnia się. Jest to również dobry sposób na ochronę, bowiem jeśli połączymy to z wyżej wymienionym środkami, to pupil z pewnością nie powinien zarazić się żadną chorobą. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów