Pies i nowotwór układu moczowo-płciowego

Warto wiedzieć, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór występuje przede wszystkim u psa – wnętra. Jest to taki pies, u którego niestety podczas rozwoju nie doszło do jak najbardziej prawidłowego zstąpienia jądra lub jąder do worka mosznowego. Przeważnie pozostaje ono w jamie brzusznej lub trafia do kanału pachwinowego. Z racji, że panuje tam wysoka temperatura, w granicach nawet do 38,7 stopni Celsjusza, to jest to idealne środowisko do rozwoju nowotworu. Z tego względu tak istotne jest, aby psy wnętry zawsze poddawać zabiegom usunięcia jądra, które znajduje się w jamie brzusznej.
Jakie mamy rodzaje nowotworów u psów?

Najczęściej wyróżniane nowotwory jąder, to przede wszystkim:
• Nasieniak
• Nowotwory śród miąższowe
• Guz z komórek Sertoliego
Ten ostatni występuje najczęściej i wywodzi się z komórek tzw. podporowych. Może się pojawiać u psów różnych ras. Najczęściej w wieku, kiedy osiągają one już pełną dojrzałość płciową.
Objawy nowotworu jądra
Przeważnie zajęte nowotworem jądro będzie powiększone i twarde, natomiast drugie jest małe i miękkie, następuje tutaj atrofia, czyli zanik drugiego jądra. Dodatkowo mogą pojawiać się symetryczne wyłysienia, czy łupież. Są to objawy powiększonego estrogenu we krwi, co daje już powody do niepokoju.

Jak przeprowadzić rozpoznanie?
Diagnoza jest stawiana na podstawie objawów klinicznych. Dodatkowo wykonuje się badania krwi, USG, a ostateczna diagnoza jest stawiana po przeprowadzeniu biopsji. Ważne jest również wykonanie RTG klatki piersiowej, aby wykluczyć przerzuty na inne narządy.
Jeśli chodzi o leczenie, to niestety psa czeka obustronna kastracja, czyli usunięcie jąder. Niemniej jednak, jest to zabieg konieczny do prawidłowego rozpoczęcia leczenia. Dalsze kroki podejmuje już lekarz prowadzący, który może wydać dodatkowe zalecenia. Warto więc obserwować swojego psa i zwracać uwagę na wszystkie dziwne objawy. Nie zawsze musi to być nowotwór, ale jakaś inna choroba. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio szybko pomóc swojemu pupilowi w powrocie do zdrowia. Czasami może to kosztować wiele wysiłku, jednakże dla swojego przyjaciela warto się starać. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów