Wymuszanie jedzenia przez psa – jak sobie z tym radzić?

Zapewne wielokrotnie zetknąłeś się z sytuacją, kiedy to siedząc przy suto zastawionym stole pies patrzył na Ciebie błagalnym wzrokiem, abyś tylko dał mu spróbować tych wszystkich smakołyków. Często zdarzało się, że pies szczekał tak długo, dopóki nie dostał jedzenia? To jedne z praktyk, które nasze kochane zwierzaki opanowały, aby wymuszać na swoich właścicielach dawanie jedzenia.

Jak zapobiegać takiemu zachowaniu?
Przede wszystkim najważniejsza zasada to po prostu zignorowanie psa. Żeby nie wiem jak bardzo nas prosił i patrzył miły wzrokiem, to nie możesz się złamać i dawać mu jedzenia, które de facto jest przeznaczone dla ludzi. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małym psem, czy może dorosłym zasady są takie same. Nie można poddawać się jego presji, bowiem w przeciwnym razie będzie myślał, iż wszystko może na nas wymusić, o ile się tylko dobrze postara. Właśnie z tego względu, przy opisie niektórych ras psów widnieje adnotacja, że dany pies będzie potrzebować silnego opiekuna, który nakreśli jasne i nienaruszalne zasady.
Ignorować psa można na wiele sposobów. Na przykład właściciel psa może siedzieć bezczynnie i czytać gazetę, czy zajmować się pracą. Jeśli natomiast przychodzi do nas pupil, który w danym momencie czegoś chce, to warto się po prostu odwrócić się na pięcie, a następnie odejść. Jeśli pies szczeka, to wtedy nie można reagować na takie szczekanie agresją, bowiem może jedynie je wzmocnić, jak również wzbudzić w psie złe skojarzenia na temat osoby właściciela.

Inne sposoby?
Zamiast ignorowania można np. spróbować dać psu coś innego, co odwróciłoby jego uwagę. Może to być np. jego ulubiona zabawka. Warto jednak podkreślić, że najlepiej byłoby psa tresować od wczesnych czasów szczenięcych, gdyż jest to wtedy zdecydowanie prostsze, niż nauczyć psa dwu lub trzyletniego nowych nawyków. W razie potrzeby można również skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się szkoleniem psów. Z pewnością będą mogli podsunąć jeszcze więcej porad oraz pomóc w jego tresurze. Czasami jest to konieczność, aby korzystać z usług tego typu osób. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów