Czym objawia się parwowiroza u psów?

Parwowiroza jest schorzeniem, które nazywane jest również „psim tyfusem” i ma bardzo ciężki przebieg. Najczęściej dotyka psy w wieku szczenięcym. Warto więc dowiedzieć się jakie są objawy, aby móc skutecznie reagować w razie problemów.

Czym jest parwowiroza?
Chorobę wywołuje parwowirus, a do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt bezpośredni zdrowego osobnika z chorym. Niemniej jednak, możliwe jest także zarażenie poprzez kontakt pośredni, czyli przyniesienie wirusa np. na butach do mieszkania. Rozmnażanie wirusa następuje w kosmykach jelitowych, co powoduje ich jednoczesną destrukcję. W przypadku szczeniaków, które są w wieku od 3 do 4 tygodni wirus może rozmnażać się również w mięśniu sercowym. Wydalany jest z organizmu psa różnymi drogami, np. z kałem, śliną, czy moczem, co powoduje zarażenie kolejnych zwierząt. Jak wspominaliśmy powyżej, choroba ta atakuje szczególnie szczenięta, które nie były poddawane profilaktycznym szczepieniom.

Jakie najczęstsze objawy?
Możemy tutaj wyróżnić dwie postacie – sercową i jelitową. Z tą pierwszą ma się do czynienia bardzo rzadko, gdyż dotyczy ona szczeniąt w bardzo młodym wieku. Najczęściej objawy są bardzo mało widoczne, jednakże szybko postępujące i najczęściej kończą się śmiercią szczeniaka.
Jeśli chodzi o jelitową postać choroby, to tutaj mamy do czynienia z wyraźniejszymi objawami. Zaczyna się stosunkowo niewinnie od spadku apetytu i ogólnego osłabienia organizmu. Potem pojawiają się wymioty oraz biegunka, które w początkowym stadium występują w dość niskim nasileniu, jednakże z biegiem czasu przybierają ostrzejsze formy. Następuje wtedy bardzo szybkie odwonienie szczeniaka i jego ogólne osłabienie.

W jaki sposób leczyć?
Warto zauważyć, że rokowanie są przeważnie niezwykle ostrożne, a w przypadku gorszego stanu zdrowi psa, wręcz złe. Leczenie jest bardzo trudne i najczęściej niestety nie przynosi oczekiwanych efektów. Ogólny sposób leczenia wybiera lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzenia odpowiednich badań i testów. Jeśli dojdzie do wyleczenia, to należy bardzo dokładnie oczyścić całe mieszkanie, aby nie doszło do ponownego zarażenia, które mogłoby skończyć się śmiertelnie. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów