Czym jest zespół końskiego ogona u psa?

W tym wypadku mamy do czynienia z zespołem szczególnych objawów neurologicznych, które rozwijają się na skutek uszkodzenia odcinka rdzenia kręgowego na jego końcu. To zjawisko jest nazywane zespołem końskiego ogona i najczęściej jest spowodowany uciskiem na przepuklinę krążka międzykręgowego.

Jak wyglądają objawy oraz przebieg takiej choroby?
Na samym początku może występować przeczulica skóry w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Potem można zaobserwować u psa stopniowe problemy z podnoszeniem się. Przeważnie wygląda to tak, że wołamy naszego pupila, a on raczej niechętnie się podnosi, a kiedy siada to robi to niezwykle zachowawczo.  Z czasem może pojawiać się także chwiejność kończyn tylnych, a zwieracz otworu odbytu jest bardziej zwiotczały, co rodzi problemy z nietrzymaniem kału.

Do głównych objawów można zaliczyć:
• Niemożność oddawania moczu
• Kaszel
• Kichanie
• Zaburzenie jakichkolwiek rodzajów czucia w okolicy krocza i pośladków
• Brak odruchu skokowego przy zachowanym odruchu kolanowym
• Stopniowy zanikanie porażonych mięśni

Jak wygląda leczenie?
Warto tutaj podkreślić, że tego typu objawy są sygnałem do tego, aby jak najszybciej została przeprowadzona odpowiednia interwencja chirurgiczna mająca na celu zniwelowanie ucisku, o którym pisaliśmy na samym początku. Dodatkowo nie można zapominać o ćwiczeniach fizjoterapeutycznych, gdyż dobrej jakości rehabilitacja może znacząco pomóc w powrocie do zdrowia. Niemniej jednak, należy zauważyć, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Można natomiast bardzo mocno spowolnić rozwój choroby do absolutnego minimum. Wymagane jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń, jak również trening na bieżni, które zdecydowanie wzmacniają mięśnie kręgosłupowe. To bardzo ważny etap w całej rehabilitacji i nie może zostać pominięty. Zwierzak powinien być wtedy pod stałą opieką lekarza, który w razie potrzeby będzie podejmował odpowiednie działania. Przede wszystkim w razie zauważenia tych wszystkich objawów, o których pisaliśmy wyżej, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza, bowiem może się to bardzo źle skończyć dla naszego psa i spowodować całkowity paraliż tylnego odcinka ciała. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów