Tężyczka poporodowa u suk – czym się charakteryzuje?

Jest to inaczej mówić hipokalcemia poporodowa, czyli jedno z największych zaburzeń po porodzie. Ma gwałtowny przebieg i jeśli w porę nie zostaną przedsięwzięte odpowiednie środki, to niestety może się to nawet skończyć śmiercią zwierzęcia.

Na czym polega hipokalcemia poporodowa?
Pierwsze objawy można zaobserwować przeważnie pomiędzy drugim, a trzecim tygodniem po porodzie. To jest spowodowane tym, iż podczas laktacji następuje wiele zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforowej, bowiem mleko zawiera znacznie więcej fosforu niż krew. Kiedy dochodzi do intensywnej laktacji suki nie są w stanie przyjąć z pokarmem wystarczającej ilości wapnia oraz innych pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego działania organizmu zwierzęcia. Dlatego też muszą one korzystać z odłożonych rezerw w organizmie, co jest zjawiskiem normalnym. Przy pomocy specjalnego hormonu dochodzi do uwalniania wapnia odłożonego w kościach, gdzie też znajduje się około 99% całego wapnia w organizmie. Prowadzi to do różnych zmian w obrębie mięśni, które są niejako odpowiedzialne za powstawanie choroby. 

Jakie objawy?
Pierwszy ważny objaw, to zmiana zachowania karmiącej suczki. Staje się ona niespokojna, często zaczyna popiskiwać i pojawia się słabość mięśni. Dodatkowo może pojawić się świąd w okolicach pyska, a sama suka zacznie zaniedbywać młode. W kolejnych etapach choroby dochodzi do pewnego rodzaju ataków podczas których następują skurcze mięśni całego ciała. Dochodzi do wytrzeszczenia gałek ocznych, a ataki pomimo, że wydają się być słabsze, to w zasadzie wcale nie ustępują. Oczywiście pamiętajmy, aby po zaobserwowaniu pierwszych objawów nie zwlekać z wizytą u weterynarza.

Leczenie
Przede wszystkim stosuje się tutaj specjalny preparat, który zawiera wapń poprzez podłączenie suki do kroplówki. Na bieżąco powinno się również monitorować pracę serca samicy. Ataki drgawek powinny być kontrolowane poprzez podawanie specjalnych preparatów przeciwdrgawkowych. Nie można również zapominać o płynach bogatych w glukozę. W przypadku występowania wyższych temperatur należy zastosować zimne okłady, które będą stopniowo pomagały redukować temperaturę ciała psa. 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów