Czy w ogóle należy ubierać zwierzęta?

Poprzez naszą miłość do zwierząt doprowadzamy ich niekiedy do tzw. antropomorfizacji. Zazwyczaj mieszkamy z nimi w ciepłych mieszkaniach, pozwalamy na wylegiwanie się pod kołderką, czy wylegują się przed kominkiem. Niestety przez to nie są w stanie sobie zapewnić termoregulacji na odpowiednim poziomie.

Z czego wynika potrzeba ubierania psa?
Przede wszystkim właśnie z zaburzeń termoregulacji, która poprzez obecne życie w dobrych warunkach została w jego przypadku mocno zaburzona. Kiedy piesek przyzwyczai się do dobrych warunków, gdzie ma ciepło, to gwałtowne zmiany temperatur, np. podczas wyjścia na dwór mogą być dla niego dość mocno szokujące. Warto od razu zaznaczyć, że nie ma tutaj sensu dzielenie psów na różne rasy, bowiem bez względu na wszystko mamy do czynienia z faktami, które w żaden sposób nie wpływają na różnice pomiędzy dostosowywaniem się do danych warunków. Jeśli chcesz, aby psa nie trzeba było ubierać w zimie, czy jesienią, to powinien on na bieżąco przebywać w temperaturze około 13 stopni Celsjusza. Powinno się to odbywać przynajmniej 2 razu dziennie po około 4 godziny. Wtedy jego ciało przygotuje sobie specjalną osłonę tłuszczową, dzięki której ubieranie nie jest w żadnym wypadku konieczne. Po prostu jego organizm w całkowicie naturalny sposób dostosuje się do panujących warunków.

Jeśli jednak większość swojego życia psiak spędza w mieszkaniu, to jego organizm nie jest w stanie samodzielnie przygotować się na wyższe temperatury. Z tego powodu należy mu pomóc w odpowiedniej ochronie.

Jak przyzwyczajać psa do ubranek?
Przede wszystkim należy zacząć już od najmłodszych czasów i stopniowo przyzwyczajać go do noszenia lekkich t-shirtów. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel nie będzie zszokowany całą sytuacją i stanie się to dla niego normalne. W żadnym wypadku nie może dochodzić do sytuacji, kiedy to pies chodzi nago przez 2-3 lata, a nagle właściciel pakuje go do ubranka. Będzie to dla niego zupełnie nowe i bardzo dziwne doświadczenie, z którego z pewnością nie będzie zadowolony i warto mieć to na uwadze. Dzięki temu zagwarantujesz swojemu psu odpowiednią ochronę i zapobiegniesz jego chorowaniu w kolejnych latach.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jakie są choroby występujące u psa oraz porady jak troszczyć się o psa m.in czym się kierować przy wyborze karmy dla chorego psa. Zapraszamy do czytania

Royal canin - karma dla psów